Ana sayfa Ünlüler Vahi Öz kimdir?

Vahi Öz kimdir?

726
0

Vahi Öz 1911’de İstanbul’da dünyaya gelmiş daha sonra ailesi ile birlikte Samsun’a yerleşmiştir. Samsun’da lise eğitimini yarıda bırakarak Samsun Gençlik Mahfeli’nde 1928 yılında tiyatro oyunculuğuna adım attı.

Daha sonra tekrar İstanbul’a gelen vahi Öz 1930 yılın İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa adım attıktan sonra Anadolu’yu Raşit Rıza Trupu ile birlikte karış karış gezerek oyunlar oynadı. Vahi Öz Ankara Radyosu’nda 1938 ile 1945 yılları arasında her pazartesi yayınlanan “Kimgil Ailesi”nde seslendirdiği “Baba” rolüyle ün kazandı.

Aynı yıllarda bir çok operada çaşışan Vahi Öz tekrar İstanbul’a dönerek İstanbul Ses Tiyatrosu’nda hem oyunculuk hem yönetmenlik yapmaya başladı.

Reşat Nuri Güntekin’in aynı romanından uyarlanan “Bir Dağ Masalı” adlı sinema filminde 1947 yılında oynayarak sinemaya adım attı. Naşit Tiyatrosunu Adile Naşit ve Aziz Basmacı ile birlikte kuran Vahi Öz sinema kariyeri boyunca canlandırdığı “Horoz Nuri” tiplemesiyle gönüllere taht kurdu. Bir çok filmde de yönetmenlik yaparken bir çok filmin de senaryosunu yazan Vahi Öz, sinema dünyasında hiçbir renkli filmde rol almamıştır.

Yakın dostu Öztürk Serengil’in önermesi ile plak yapma modasına ayak uydurarak 1964 yılında bir 45’lik yaparak, ön yüzünde “Bedia” adlı parçayı, arka yüzünde ise Öztürk Serengil’le birlikte “Bekarlıktan Kurtulduk” adlı parçası seslendirdi.

Hayatı boyunca Vahi Öz 5 evlilik yapmıştır. Prostat kanserine yakalanan Vahi Öz 12 Şubat 1969 yılında hayatını kaybetmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here