Ana sayfa Kültür-Sanat Yaşar Kemal Kütüphanesi’ne akademisyen ilgisi

Yaşar Kemal Kütüphanesi’ne akademisyen ilgisi

625
0

İstanbul Beylikdüzü Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve İstanbul’un en büyük ilçe belediye kütüphanesi olma özelliğiyle dikkat çeken Yaşar Kemal Kütüphanesi, öğrencilerle birlikte akademik çalışmalarını sürdürenler için de uygun bir çalışma ortamı sağlıyor. Kütüphane Şefi Hilal Çuhadar, Beylikdüzü’ndeki kütüphanelerden, bir  yaş altı çocuklardan, 92 yaşındaki yetişkinlere kadar çok sayıda üyelerinin olduğunu, kütüphanelerden masal çağı çocuklarından ileri yaştaki herkesin yararlanabildiğini söyledi.

Günlük bin 200 kişinin ziyaret ettiği Yaşar Kemal Kütüphanesi, herkese hizmet verebilen bir özelliğe sahip. Uzmanlık sınavına hazırlanan doktorlardan tez yazan, TUS, KPSS ve müfettişlik gibi sınavlara hazırlanan kişilere, yazar ve araştırmacılardan öğretmenlere kadar çok sayıda kişi kütüphanenin ziyaretçcileri arasında bulunuyor.

Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nin birinci katında bulunan Yaşar Kemal Kütüphanesi’nde hak temelli kütüphanecilik hizmeti de sunuluyor.

İlçe genelinde toplam 15 kütüphanede 125 bine yakın da kitap bulunuyor. Kitaplar her yaşa ve her ilgi alanına hitap ediyor.

Kütüphane, hem ilçe halkına hem de ilçe dışından gelen araştırmacılara hitap ediyor.

Kütüphanede hizmet Uluslararası Kütüphanecilik Federasyonu  (IFLA) standartlarına göre sunuluyor.

Radyo Televizyon mezunu olan ve Yaşar Kemal Kütüphanesi’nin kendisi için bir dönüm noktası olduğunu belirten Nazlı Melek Telli, ilk önce kısa film senaryolarını yazmak izin geldiğini, ancvak sonraları çalışma ortamının içindeki öğrencilik isteğini yeniden uyandırdığını ve üniversiteye hazırlanmaya karar verdiğini söylüyor.

Uzmanlık sınavlarına hazırlanan Dr. Orhan Bayramoğlu kütüphanedeki ortamın güzelliğinin motivasyonunu artırdığını söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here