Ana sayfa Magazin Yeni AKM binasının açılışı için Mimar Sinan Operası hazırlanıyor

Yeni AKM binasının açılışı için Mimar Sinan Operası hazırlanıyor

661
0

İnşa süreci 10 Şubat’taki temelin atılmasıyla başlayan Atatürk Kültür Merkezi’nin, Hasan Uçarsu’nun Mimar Sinan Operası’yla açılacağı belirtildi.

Operadaki çalışmaları da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla besteci ve müzikolog Hasan Uçarsu tarafından yürütülüyor.

İlk Türk operasının bestecisi Adnan Saygun’un öğrencisi olan Uçarsu, bu sürecin kendisi için onur verici olduğunu, ön çalışmaların da dikkatli ve hassas bir şekilde hazırlandığını öğrendiğini söyledi. Uçarsu, bu iş için seçilmekten gurur duyduğunu ifade etti.

Uçarsu, ilk Türk opera bestecisi Adnan Saygun’un yaşamının son 6 yılında yanında olduğuna vurgu yaparak, böyle bir bağlantının olmasının kendisini motive ettiğini de belirtti.

Mimar Sinan Operası’nın kurgulanma aşamasında olduğunu ifade eden Uçarsu, dramayı oluşturmaya çalıştıklarını, eserin baştan sonra Sinan’ın hayatı olmayacağını, Sinan’ın yaşamından bir döneme odaklanan eser olacağını bildirdi.

Tahmini olarak ocak ayından sonra besteleme süreceğine geçmeyi planladığını vurgulayan Hasan Uçarsu, şimdilik işin sözel kısmıyla uğraştıklarını söyledi.

Mimar Sinan’ın Türk kültürü, sanatı ve geçmişi için gurur duyulan özel bir kişilim olduğunun altını çizen Uçarsu, opera için Mimar Sinan’ın tercih edilmesinin de son derece anlamlı olduğunu dile getirdi.

Uçarsu ayrıca Mimar Sinan’ın AKM açılışı için yerinde bir tema olduğuna işaret ederek, bütün gayretini ve uğraşısını bunun üzerine kuracağını açıkladı. Uçarsu, “Hem bizim tarihimizde hem de farklı ülkelerin tarihlerinde, kültürlerinde, bu tip olayları kutlamak, kalıcı kılmak, altını çizmek için bir takım sanat eserleri istenmiştir fakat bizim derdimiz burada, aynı Sinan gibi kalıcı bir iz bırakmak” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here