Ana sayfa Ünlüler Yılmaz Zafer kimdir?

Yılmaz Zafer kimdir?

1269
0

Yılmaz Zafer İstanbul’da 24 Eylül 1956 yılında dünyaya geldi. Gençlik yıllarında büüyk hayranlık duyduğu Perihan Savaş’a yakın olabilmek için Fatih Halkevi’nde tiyatroya başladı. Kısa bir süre sonra Şehir Tiyatroları’na geçerek burada ciddi roller aldıktan sonra Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu gibi çeşitli tiyatro topluluklarında oyuncu olarak rol aldı. Bir oyununu izleyen yönetmenin keşfetmesi sonucu 1976 yılında sinemaya başladı, 40’tan fazla film çevirdi.

Yılmaz Zafer sinemada en büyük çıkışını 1993 yılında başrollerinde oynadığı “ İskilip’li Atıf Hoca” filmi ile yakaldı. Yılmaz Zafer bu filmde Ferit rolü ile köklü değişimlerin yaşandığı Atatürk Türkiye’sinde devrimlere karşı çıktığı için idam cezasına mahkum olan İskilip’li Atıf Hoca’nın avukatı rolüyle sinemaseverlerin gönüllerine taht kurdu.

Gençliğinden itibaren hayranı ve aşığı olduğu Perihan Savaş ile 1987 yılında evlenen Yılmaz Zafer’in bu evlilikten bir oğlu dünyaya geldi. Yılmaz Zafer daha sonra Perihan Savaş ile beraber Yönetim Film ve Reklamcılık Şirketi’ni kurdular. 

Turgut Özakman’ın senaryosunu yazdığı Kurtuluş Savaşının anlatıldığı “Kurtuluş” adlı sinema filminde 1994 yılında rol alırken bu film Yılmaz Zafer’in son filmi oldu. 1994 yılında geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden sanatçı kaldırıldığı hastanede tekrar hayata döndürülürken beyin hücreleri 4 dakika oksijensiz kaldığı için beyin hücreleri ciddi şekilde zarar gördüğü için bakıma muhtaç halde hayatına devam ederken 1995 yılında 39 yaşında iken geçirdiği ikinci bir kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here