Ana sayfa Gündem Yurtdışına çıkacaklar dikkat!

Yurtdışına çıkacaklar dikkat!

866
0

Yurt dışı çıkış harç pulunun yeni pullarla değişiminin yapılması gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, yurtdışı çıkış harç pulu ile ilgili yaptığı duyuruda, 19 Temmuz 2019 tarihinde yurtdışı çıkış harç pulu bedelinin 15 TL’den 50 TL’ye çıkarıldığı belirtildi. Ellerinde halen 15 TL’lik eski yurtdışı çıkış harç pulu olan vatandaşlar, 35 TL’lik farkı ödeyerek yeni pullardan edinebilecek.

Duyuruda, eski tip yapışkanlı olan yurtdışı çıkış harç pullarının değişimi ile ilgili bakanlığa kurum ve kuruluşlarla kişiler tarafından toplu bir şekilde alınan harç pullarının, süre içinde farklı nedenlerle değiştirilemediği ve bu nedenle sorun yaşandığının bildirildiği ifade edildi. Duyuruda, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için eski tip yapışkanlı yurtdışı çıkış harç pullarının yenisi ile değiştirme süresinin 31 Ekim 2019 mesai saati bitimine kadar uzatıldığı bildirildi.

Değişim süresi daha önce ağustos ve eylül sonu şeklinde bildirilmişti. Son duyuru ile değişim süresi üçüncü kez uzatıldı,

Bu arada İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarındaki yurtdışı çıkış harç pulu makineleri ile ilgili pilot uygulama ise halen sürüyor.

Başlangıcı 14 Eylül olan pilot uygulama ile makinelerden 43 bin pul alındı. İşlemlerin yüzde 40’ı ise kredi kartıyla yapıldı. Temassız kredi kartıyla işlemler ortalama olarak 10 saniye, para üstü gerekmeyen nakit alımlarda ortalama olarak 20 saniye, para üstü gerektiren alımlarda ise ortalama olarak 30 saniyede tamamlandı. Kredi kartıyla şifreli olarak gerçekleştirilen işlemlerde de süre ortalaması 40 saniye.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here