Ana sayfa Ünlüler Zafer Ergin kimdir?

Zafer Ergin kimdir?

28
0

30 Ağustos 1942 yılında Ankara’da dünyaya gelen Zafer Ergin lise eğitimini tamamladıktan sonra Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Bu dönemlerinde amatör olarak tiyatro ile ilgilenen Zafer Ergin Ankara Deneme Sahnesi’nden yetiştikten sonra 1961 yılında Devlet Tiyatrosu ailesine katıldı. Burada 22 yıl görev yapan Zafer Ergin, 1983 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan, İstanbul Devlet Tiyatrosu’na geçiş yapmıştır.

Zafer Ergin 5 yıl boyunca İstanbul Devlet Tiyatrosunda oyuncu olarak görev aldıktan sonra 1988 – 1990 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi ve 2005 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Görev yaptığı uzun yıllar boyunca Zafer Ergin Devlet Tiyatrosu ile 60 dan fazla oyunda sahne alırken konuk olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde müzikallerde görev alan Zafer Ergin birçok radyo oyununda da görev üstlendi.

Ses tonu ve Türkçeyi mükemmel kullanmasından dolayı 1970’li ve 1980’li yıllarda TRT televizyonunda yayınlanan pek çok yabancı film ve dizide dublaj yapmış; çok sayıda yerli dizi ve sinema filminde de Cüneyt, Arkın, Ahmet Mekin, Tarık Akan, Mahmut Hekimoğlu gibi aktörlerin seslendirmesini gerçekleştirmiştir.

Zafer Ergin, Melek Baykal’la 1975 senesinde evlenip dört yıl sonra boşanmıştır. 1987 yılında ise Binnaz Ergin ile evlenmiştir.

Bir çok sinema filmi ve dizilerde oynayan ünlü oyuncu Zafer Ergin şimdilerde Kanal D ekranlarında 2006 yılından beri yayınlanmakta olan Arka Sokaklar dizisinde Emniyet Müdürü Rıza Aksu karakterine hayat vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here