Ana sayfa Ünlüler Zafer Kiraz kimdir?

Zafer Kiraz kimdir?

673
0

Zafer Kiraz Ankara’da 1960 yılında dünyaya gelmiştir. ilk ve orta öğrenimini Sivas, Erzurum ve Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu 1982 yılında bitirdi

Üniversitede okurken “2 arkadaşıyla” adlı belgesel filmle, belgesel film senaryosu dalında kültür bakanlığı büyük ödülünü kazandı. Senaryosunu okulundaki hocalarından biri olan Süha Arın tarafından filme çekildi ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 1982 yılında, en iyi belgesel film’ ödülünü kazandı.

TRT tarafından 1983 yılında açılan spikerlik sınavını kazanan Zafer Kiraz bir yıl sonra Diyarbakır Radyo’sunda meslek hayatına başladı.

3 yıl boyunca Ankara, Hakkari, Çukurova, Diyarbakır ve Van Radyolarında çalıştıktan sonra 1987 yılında Haber Dairesi Başkanlığı’na geçti.

1988 yılında TRT 1 ekranlarında ana haber bülteni sunarken bir çok televizyon programı yaptı. Yıllar 1992’yi gösterdiğinde TRT’den istifa ederek yeni yayın hayatına başlayan HBB Tv.’ye meslektaşı Nermin Tuğuşlu ile geçerek birlikte 10 ay ana haberleri sunduktan sonra HBB Tv.’den istifa ederek tekrar TRT’ye 1993 yılında geri döndü ve tekrar ana haber bültenini sunmaya devam ederken Haber Dairesi Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Bu görevinden 2008 yılında, kendi isteğiyle ayrıldıktan sonra halen Stratreji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nda çalışmaktadır

Bugüne kadar yaklaşık 40 ödül alan başarılı sunucu eşi Julide Sönmez’den 2001 yılında boşanırken bu evlilikten bir oğlu vardır.

Zafer Kiraz, tekrar TRT 1 ekranlarında 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren ana haber bültenini sunmaya başlamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here