Ana sayfa Ünlüler Zekai Tunca kimdir?

Zekai Tunca kimdir?

825
0

Zekai Tunca, Ankara’da 1944 yılında dünyaya gelmiş ve lise yıllarına kadar Ankara’da okuduktan sonra 1962 yılında mezun olduktan bir yıl sonra Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) uçak fabrikasında, teknik ressam ve tesviyeci olarak çalıştı. İşe başladığı yıl Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okuluna kayıt olarak okumaya başladı ve 1967 yılında mezun oldu.

 Daha gençlik yıllarından itibaren Zekai Tunca’ya çevresindeki herkes şarkı söyletmesi üzerine tesadüfen 1960 yılında Hikmet Taşan vasıtasıyla katıldığı Dr. Recai Özdil topluluğunda ciddi müzik eğitimi almaya başlarken Yıldırım Gürses, Erol Sayan, Doğan Canku Yaşar Özel gibi çok büyük ustalarla çalışma şansına erişti.

1964 yılında Ankara Radyosu‘nun açtığı stajyer sanatçı sınavını ilk 10’a kalarak kazanarak bir yıl sonra Ankara Radyosu tarafından Birleşmiş Türk Müziği Sanatçıları derneğinin ses yarışmasında Ankara birincisi olan Zekai Tunca bir yol sonra da Ankara Radyosu’nun geniş kapsamlı sınavını kazandı.

Yıllar 1967’yi gösterirken Zekai Tunca Ordu ili Endüstri Meslek Lisesi’ne öğretmen olarak atandığı için Ankara Radyosu’nun stajını bırakmak zorunda kaldı. Öğretmenlik yaptığı Ordu’da iken Trabzon’da düzenlenen Doğu Karadeniz Bölgesi ses yarışmalarında, 1969 yılında ikinci, 1970 yılında birinci oldu. 1970 yılında TRT çok sesli koro sınavına Trabzon’da katıldı ve kazanarak Ankara Radyosu’na geri döndü.

Topçu yedek subay olarak 1972 – 1974 yılları arasında askerliğini yaptıktan sonra, 1975 yılında verdiği bir sınavla Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği, yetişmiş (solist) sanatçısı oldu. Bu görevini yaparken aynı zamanda TRT Müzik Dairesi Uzmanlığı, repertuar ve denetleme kurulları üyeliği yaparken  1976 yılında Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği solisti olarak atandı.

Nurcan Tunca ile 1967 Ağustos’unda evlenen ünlü sanatçının bu evliliğinden 1971 yılında Mehmet Alper dünyaya geldi.

2009 yılında TRT’den emekli olan Zekai Tunca 15 başarılı albüme imza atmış ve Devlet Sanatçısı olarak hayatını devam ettirmektedir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here