Ana sayfa Kültür-Sanat Zülfü Livaneli’ye onur ödülü

Zülfü Livaneli’ye onur ödülü

686
0

13-16 Kasım tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle Kayseri Talas Belediyesi ev sahipliğinde Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından ve Kadir Turna direktörlüğünde  gerçekleşecek olan Kayseri Film Festivali sinemadan aldığı ilhamla 7. kez sinemaseverleri bir araya getirecek.

7. Kayseri Film Festivali’ne bugüne kadar sayısız ödüle layık görülen usta müzisyen, yazar ve sinemacı Zülfü Livaneli, “Yaşam Boyu Onur Ödülü” alacak.

Zülfü Livaneli ile Elia Kazan arasında çok özel bir bağ olduğunu ifade eden festival direktörü Kadir Turna,  Zülfü Livaneli’nin dünyaca ünlü Kayserili ünlü yönetmen Elia Kazan ile Türkiye’de geçirdikleri zamanları anlatan “Elia ile Yolculuk” adında bir kitap yayınladığını dile getirdi. Zülfü Livaneli’ye 14 Kasım Perşembe günü düzenlenecekleri özel bir program ile onur ödülü verlileceğini söyleyen Turna, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Elia Kazan Müzesi yapma planı var, ve bizler de bu müzenin oluşumunda katkıda bulunursak ne mutlu bize dedi.

Düzenlenecek etkinliğin Nebil Özgentürk moderatörlüğünde gerçekleşecek ve Livaneli ile yapılacak söyleşinin hemen ardından ise Elia Kazan’ın yaşadığı yerler de gezilecek.

Ülkemizde ve yurt dışında çıkardığı albümleri, kitaplarıyla ve filmleri ile  birçok ödüle layık görülmüş olan Livaneli’nin eserleri dünyaca ünlü müzisyenler tarafından bir çok eseri de seslendirilmiştir. Zülfü Livaneli ayrıca dünya kültürünün ilerlemesine ve sanatın yaygınlaşması için çalışmış ve bir çok başarılı projeye imza atmıştır. UNESCO tarafından Zülfü Livaneli’ye büyükelçilik verilmiş ve 1978 yılında Zülfü Livaneli’nin çıkardığı “Nazım Türküsü”adlı albümde Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here