Ana sayfa Ünlüler İzzet Altınmeşe kimdir?

İzzet Altınmeşe kimdir?

289
0

İzzet Altınmeşe  Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesi Arpadere köyünde 1945 yılında doğdu. Henüz 5 yaşında iken ekonomik sorunlardan dolayısıyla ailesiyle birlikte Adana’ya göç etti. 6 kardeşten üçüncüsü olan Altınmeşe ilkokulu bitirdikten sonra bir dönem erkek kuaförlüğü yapmıştır.

Amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Altınmeşe 1963 yılında, Adana Halk Eğitim Merkezinde T.H.M. nota ve şan dersleri aldı ve amatörce sahne çalışmaları yapmaya başladı. Profesyonel olarak müzik hayatına 1965 yılında, yaptığı ilk albümle imza atan Altınmeşe 1966-1968 yılları arasında vatani görevini yerine getirdikten sonra 2 yıl boyunca Adana’da çeşitli mekanlarda sahne aldı.

İzzet Altınmeşe  1970 yılında Ankara’ya yerleşti ve 1 yıl sonra 1971 yılında eşi Müzeyyen Hanım’la evlendi. 1972’de ilk çocuğu Fatoş isimli kızı dünyaya geldi. Adını tüm Türkiye’ye 1972 yılında söz ve müziği kendisine ait olan “Biraz da Bana Gül Kader” isimli bestesiyle  duyurran başarılı sanatçı 1976 yılında Ankara Radyosu Sanatçılık Sınavını kazandı.

Ankara Radyosu’nda çalıştığı dönemde  Nida Tüfekçi, Coşkun Güla, İhsan Öztürk ve Musa Eroğlu gibi Türk Halk Müziğinin ustaları ile çalışmalarını sürdürürken kendisinin derlediği “Maden Dağı” adlı türküsü ile 1977’de bugünkü şöhretinin temelini atmış oldu. 1978 yılında “Esmerim” türküsü yılın hit parçası oldu. 7 tane filmi vardır.

İzzet Altınmeşe’nin hit olan parçalarından bazıları şunlardır; Nazey,De Get Bayburt, Kınayı Getir Aney, Saza Niye Gelmedin, Sevdiğime Pişman Ettin, Fırat…

Altınmeşe’nin 100 civarında derleme, sözü ve müziği kendisine ait olan parça mevcuttur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here